تبلیغات
بازی و بازی و بازی
 

 

 

بازی و بازی و بازی


بازی،بازی،تا آخر عمر!!!.........

 

رشته علوم رایانه


علوم کامپیوتر یکی از کلاسیک‌ترین رشته‌ها در گروه رشته‌های کامپیوتر است که بر مبانی و اصول کامپیوتر تاکید بسیار دارد. علوم کامپیوتر پل ارتباطی دانش کامپیوتر و ریاضی است و مهمترین هدف آن دست‌یابی به بهترین الگوریتم‌های موجود (روش‌های حل مسأله‌) در کمترین زمان و با کمترین خطا و بیشترین دقت است. به عبارت دیگر هدف این رشته تربیت گروهی متخصص کامپیوتر است که با دید ریاضی‌تر و منطقی‌تر به حل مسائل مطرح شده در علوم کامپیوتر یا ریاضی بپردازند. این رشته دارای چهار حیطه محاسبات علمی، نظریه الگوریتم‌ها، سخت‌افزار، سیستم‌های اطلاعاتی است.

فارغ التحصیلان این رشته می توانند بیشتر و زودتر از فارغ التحصیلان رشته های دیگر کامپیوتر نظیر فناوری اطلاعات - سخت‌افزار - نرم‌افزار در بازار کار قرار گیرند و موثرتر باشند چون دانشجویان این رشته بیشتر با درس های مدیریتی و مسایل منطقی برخورد میکنند و به همین دلیل یک کارشناس ارشد رشته علوم کامپیوتر می تواند دروس بیشتری را برای تدریس در دانشگاه برای رشته های کامپیوتر داشته باشد و در بازار کار نیز مدیریت مهندسان رشته های کامپیوتر (فناوری اطلاعات - سخت‌افزار - نرم‌افزار )را می تواند بهتر انجام دهد .

در خارج از ایران این رشته در صدر انتخابات و طرفداران کامپیوتر قرار دارد و به عنوان رشته اصلی و مادر کامپیوتر شناخته می‌شود . محاسبات علمی در زمینه برنامه‌ریزی خطی، غیرخطی، آنالیز عددی و نرم‌افزار در ریاضی است؛ یعنی در این گرایش کاربرد ریاضیات در کامپیوتر مطالعه می‌شود.


نظریه الگوریتم‌ها به بررسی راه‌های مختلف حل مسئله به یاری روش‌های بهینه‌تر، سریعتر و بهتر می‌پردازد . به عبارت دیگر هدف این گرایش پیاده‌سازی و بهینه کردن الگوریتم است.


معماری یا ساختار کامپیوتر نیز در حیطه سخت‌افزار مطالعه می‌شوند و سیستم‌های اطلاعاتی هم به مدیریت پروژه‌های نرم‌افزاری و سیستم‌های اطلاعاتی پرداخته‌است .


گفتنی است که تفاوت این رشته با مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار در این است که رشته علوم کامپیوتر برخلاف مهندسی کامپیوتر فاقد دروس آزمایشگاهی و کارگاهی است و بیشتر جنبه تحقیقات نظری دارد.


تسلط و علاقه به ریاضیات شرط اول موفقیت در رشته علوم کامپیوتر است و دانشجوی این رشته باید بتواند با استدلال ریاضی با مسائل برخورد نماید . در ضمن باید اطلاعات عمومی خوبی داشته و حتی پس از فارغ‌التحصیلی به مطالعه و تحقیق پشت نکند چون در طی تحصیل تنها اطلاعات پایه‌ای و کلی را فرا می‌گیرد و برای حضور در بازار کار باید خود تلاش کند و اهل مطالعه و تحقیق باشد


موقعیت‌های شغلی فارغ‌التحصیل علوم کامپیوتر شباهت بسیاری با مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار دارد.


این رشته در سال
۱۳۵۸ و در مقطع کارشناسی به عنوان یک رشته مادر، وارد دانشگاه تهران شد. اما در سال۱۳۶۵ با راه اندازی دو شاخه مهندسی کامپیوتر، این رشته از لیست رشته‌های انتخابی دانش آموزان در کنکور حذف شد.و به جای آن مدتی همین رشته با عنوان ریاضی كاربرد در كامپیوتر در دانشگاه در مقطع كارشناسی تدریس میشد. این رشته دوباره در سال ۱۳۷۷ در مقطع کارشناسی راه اندازی شد.


در تمام دنیا، رشته علوم کامپیوتر به عنوان «مادر» علم کامپیوتر، یکی از ارکان غیرقابل انکار علوم و صنایع شان محسوب می‌شود. چرا که کارشناس این رشته، با داشتن پایه تئوری قوی، می‌تواند با ابداع روشهای جدید، با نوشتن برنامه‌های جامع و مفید، کمک مؤثری برای مهندسان کامپیوتر باشد.


این رشته که در واقع یک رشته میان رشته‌ای است در مقطع کارشناسی ارشد جزء رشته‌های شناور به حساب می‌آید که داوطلبان می‌توانند علاوه بر رشته خود در آزمون این رشته نیز شرکت نمایند. البته دانشجویان رشته‌های کامپیوتر و ریاضی مشتری‌های اصلی این رشته به شمار می‌آیند ولی این رشته توانسته‌است با توجه به ویژگی‌های خاص خود داوطلبانی را از رشته‌های دیگر نظیر برق نیز جذب نماید.

 

 


  نویسنده : جواد سیاوشی ? تاریخ : یکشنبه 4 دی 1390 ? نظرات


 
CopyRight 2009 , gamestories.Mihanblog.Com , All Rights Reserved
Powered By Mihanblog | Template By : behzadjoon.Com